بلاگ

نماد ها در طراحی جواهرات

نمادها و سمبل هایی زیادی در جهان شناخته شده اند که به ادیان مختلف یا فرهنگ های مختلف مربوط می شوند. در معانی این نمادها مفهوم های کلیدی نهفته است که ممکن است به دلیل همین مفهوم ها مورد توجه گروهی خاص یا حتی تیپ شخصیتی خاصی قرار گیرند. به طور ویژه در چند سال اخیر استفاده از نماد ها در طراحی جواهرات و اکسسوری ها بسیار کاربرد پیدا کرده است.

علاوه بر زیبایی دوچندانی که نمادها به طراحی این گونه جواهرات می بخشند برخی از افراد ممکن است تنها به دلیل معانی و مفهومی آن مجاب شوند که زیورآلات را خریداری و از آن ها نزد خود نگه داری نمایند. نمادها قابلیت این را دارند تا شخصیت و ظاهر فرد را در نظر دیگران خاص و متفاوت جلوه دهند. به طور معمول تا به امروز نمادهای معروفی مانند دست، قلب، تاج، فرشته، بی نهایت، گل و درخت در طراحی جواهرات به کار رفته است. در ادامه به معرفی کامل برخی از این نمادها پرداخته می شود.

نماد میمون در زیورآلات:

میمون ها به صورت غیر قابل وصفی موجوداتی اجتماعی هستند که در تعامل با یکدیگر زندگی می کنند. ارتباط میان میمون ها از قدرت و دوام زیادی برخوردار است به صورتی که این حیوانات پر جنب و جوش را می توان نماد حیوانات اجتماعی دانست. میمون ها معمولا به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و کارها را به صورت جمعی انجام می دهند.

یکی دیگر از ویژگی های میمون ها که در این حیوانات از نمود بالایی برخوردار است کنجکاوی آنهاست . میمون ها دوست دارند اطلاعات جدیدی به دست بیاورند و موارد جدیدی را تجربه کنند.

میمون ها حیوانات شوخ طبع و زیرکی هستند که حیرت و تعجب همگان را بر می انگیزد و حیوانات بسیار باهوشی هستند.
در حالت کلی میمون نماد شیطنت و زیرکی و اجتماعی بودن است.

نماد پروانه در زیورآلات:

پروانه را می توان نماد فمنیسم و زیبایی و تغییر دانست که البته با ماهیت پروانه نیز بسیار سازگار است. برخی معتقد هستند که پروانه نمادی از تناسخ نیز می باشد. پروانه ها همیشه موجوداتی زیبا هستند که چشم هر زیبا پسندی را به خود جلب می کنند و به نوعی نماد ظرافت و زیبایی نیز محسوب می شوند.

مهمترین دلیل برای استفاده از نماد پروانه ، زیبایی و تغییری است که در زندگی از خود نشان می دهد. پس زیورآلات و اکسسوری ها با نماد پروانه را می توان بهترین هدیه برای افرادی که تغییراتی در زندگی خود داده اند دانست.

نماد عنکبوت در زیورآلات:

عنکبوت را می توان در تنوع بالایی در طبیعت یافت که با خود پیامی از سرنوشت و مرگ و تولدی دوباره دارند و همیشه شخصیتی غنی و ستودنی دارند. عنکبوت ها همیشه نمادی از زیرکی هستند که روش های بسیار ماهرانه ای را برای شکار انتخاب می کنند.

نماد عقرب در زیورآلات:

عقرب نیز همانند عنکبوت نماد بسیار محبوب و پر استفاده ای است. نماد عقرب را می توان نماد از مرگ و کنترل و قلمرو و زهر و مراقبت و حالتی دفاعی دانست که همگی جزو ویژگی های ذاتی عقرب هستند. نماد عقرب را بیشتر افراد درون گرا و کم حرف استفاده می کنند که دوست دارند به جای حرف زدن بیشتر عمل کنند.

نماد روباه در زیورآلات:

همیشه در روایت ها و داستان ها و افسانه ها روباه را به عنوان نمادی از حیله گری معرفی کرده اند. این حیوانات در میان قومیت های مختلف در سراسر دنیا به معانی و ویژگی های مختلفی معروف هستند که ویژگی مشترک روباه برای همه ی آن ها زیرکی و عقلانیت آنهاست. روباه ها همچنین به تفکر سریع و شخصیت استراتژیک معروف هستند.

روباه را می توان به عنوان نمادی از زیبایی به همراه زیرکی دانست.

نماد ببر در زیورآلات:

ببر نماد آرامش به همراه قدرت است. ببر ها موجوداتی بسیار قدرتمند و درنده هستند که اغلب آرامش خود را حفظ می کنند و غیر از موارد نیاز عصابی نمی شوند. ببر را می تواند نماد غرور و اعتماد به نفس و قدرتی همراه با آرامش دانست که زیبایی را نیز با خود به همراه دارند. شیطنت ویژگی اصلی گربه سانان است که این ویژگی در ببرها نیز مشاهده می شود.
شجاعت و قدرت و آرامش و تعصب را می توان اصلی ترین ویژگی ببر ها دانست.

نماد پرندگان در زیورآلات:

پرندگان از زمان های گذشته به عنوان نمادی از پرواز و آزادی در نظر گرفته می شدند و پرندگانی مانند عقاب و جغد و … از قدیم مورد توجه قوم ها و قبیله های مختلف بوده است. پرندگان امروزه نیز جایگاه خود را در میان زیورآلات و اکسسوری ها جواهرات حفظ کرده اند و زیورآلات زیادی را می توان با نماد های مختلف پرندگان از جمله مرغ آمین در بازار فروشگاه های زیورآلات مشاهده کرد. در ادامه به معنی بعضی از پرندگان که طرفداران زیادی دارند خواهیم پرداخت.

کبوتر: رابطه تنگاتنگی با مفاهیمی چون آرامش، عشق و صلح دارد. کبوتر و فاخته نشان دهنده عشق و خودخواهی و فداکاری مادران برای فرزندانشان است. آنها نماد خودخواهی، پرورش و پرستش هستند.

جغد: جغد همیشه به عنوان نمادی از حیوانات شب است که دید بسیار قدرتمندی دارد. این پرنده در یونان باستان از ارزش و احترام زیادی برخوردار بوده است و نشان از شجاعت و هوش و عقلانیت دارد. جغد اغلب در داستان ها و حکایت ها ارتباطی با دنیایی راز آلود دارد.

گنجشک : گنجشک ها پرندگانی اجتماعی و مهربان هستند که از سرعت عمل بالایی نیز برخوردارند. گنجشک ها نمادی از سرعت عمل ، اجتماعی بودن و دوستی هستند.

کلاغ : کلاغ را می توان نمادی از فرصت طلبی و جاه طلبی و همچنین فریبندگی دانست. کلاغ یکی از باهوش ترین حیواناتی است که برای رسیدن به خواسته های خود اقدام به طراحی نقشه های مختلف میکند.

نماد قلب در زیورآلات :

قلب همیشه نمادی از علاقه و عشق و زندگی بوده است. در زیورآلات نیز مفهوم نماد قلب خارج از این مفاهیم نیست و معمولا زیورآلات مزین به طرح قلب به عنوان هدیه ای برای بیان عشق و علاقه استفاده می شود. در مقاله ” نماد های بیانگر عشق و علاقه ” توضیحات بیشتری درباره نماد قلب و دیگر نماد های بیانگر و عشق و علاقه ارائه شده است.

نماد بی نهایت در زیورآلات:

نماد بی نهایت یا infinite به معنی بی پایان و دائمی است که بیان کننده عشق و علاقه ی زیاد است. نماد بی نهایت نیز مانند نماد قلب یکی از نماد های بیان کننده عشق و علاقه است.

نماد سنجاقک در زیورآلات:

در طول تاریخ، نماد سنجاقک براساس جنبش و چابکی و چرخه زندگی آن استوار است. در برخی از فرهنگ ها اعتقاد بر این است که، مانند پروانه، سنجاقک ها نیز تغییر و تحول در زندگی و آغا جدید و تولدی دوباره را نشان می دهند.

نماد بال فرشته در زیورآلات:

فرشتگان نه تنها در اسلام بلکه در دیگر ادیان نیز به عنوان موجوداتی پاک سرشت و مهربان شناخته می شوند که مراقب انسان ها هستند و برای آن ها دعا می کنند. موجوداتی دوست داشتنی که برای دوست داشتن آفریده شده اند. فرشتگان دارای بال هایی بزرگ هستند که با استفاده از آن ها می توانند پرواز کنند و مراقب انسان های پاک و دوست داشتنی باشند. بال فرشته از زمان های گذشته به عنوان نمادی از محبت و پاکی و مراقبت از دیگران شناخته می شده است که طرفداران بسیاری نیز دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *